KEMET T350J336K025AS
T350J336K025AS picture photo
Mfg. Part Number
T350J336K025AS
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T350J336K025AS.pdf
Availability of T350J336K025AS
QUANTITY
T350J336K025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T350J336K025AS
Internal Part NumberEIS-T350J336K025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT350 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeJ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T350J336K025AS
Related LinksT350J33, T350J336K025AS Datasheet, KEMET Distributor
T350J336K025AS Details Description
Related parts for T350J336K025AS
DIODE MODULE 30V 120A HALF-PAK datasheet.pdf
RES SMD 22.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 6POS WALL MNT SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf