KEMET T352A105K025AT
T352A105K025AT picture photo
Mfg. Part Number
T352A105K025AT
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T352A105K025AT.pdf
Availability of T352A105K025AT
QUANTITY
T352A105K025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T352A105K025AT
Internal Part NumberEIS-T352A105K025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT352 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)0.400" (10.16mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T352A105K025AT
Related LinksT352A10, T352A105K025AT Datasheet, KEMET Distributor
T352A105K025AT Details Description
Related parts for T352A105K025AT
IC OPAMP CHOPPER 3MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RES 2.26K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 500V SNAP datasheet.pdf
CAP TANT 0.27UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK BLACK 48 IN datasheet.pdf
TPLI 2110 A0 8" X 8" datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS FLANGE PIN datasheet.pdf