KEMET T356A105J025AT
T356A105J025AT picture photo
Mfg. Part Number
T356A105J025AT
Brief Description
CAP TANT 1UF 25V 5% RADIAL
Datasheet Download
T356A105J025AT.pdf
Availability of T356A105J025AT
QUANTITY
T356A105J025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A105J025AT
Internal Part NumberEIS-T356A105J025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance1.0µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.175" Dia (4.45mm)
Height - Seated (Max)0.340" (8.64mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A105J025AT
Related LinksT356A10, T356A105J025AT Datasheet, KEMET Distributor
T356A105J025AT Details Description
Related parts for T356A105J025AT
CONN SNAP SPADE #6 10-12AWG datasheet.pdf
RES SMD 249 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC Z8 2K OTP 16MHZ XTEMP 28-PLCC datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount, Through Hole Wire Wrap datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 100POS PIN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB datasheet.pdf
E(LIQI) AC SERVO MOTOR datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO-215AA datasheet.pdf
FAN 172X150X55MM 230V HIGH TEMP datasheet.pdf