KEMET T356A225K016AS
T356A225K016AS picture photo
Mfg. Part Number
T356A225K016AS
Brief Description
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A225K016AS.pdf
Availability of T356A225K016AS
QUANTITY
T356A225K016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A225K016AS
Internal Part NumberEIS-T356A225K016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)8 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A225K016AS
Related LinksT356A22, T356A225K016AS Datasheet, KEMET Distributor
T356A225K016AS Details Description
Related parts for T356A225K016AS
MOSFET N-CH 60V 115MA SOT-523 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
IC SDRAM 64MBIT 143MHZ 54TSOP datasheet.pdf
8360-10 C/O DIE BLOCK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
IC CPLD 192MC 15NS 100TQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 27V 300MW SOT23 datasheet.pdf
DIA 3MM 2MM PW PNP NC datasheet.pdf