KEMET T356A474K035AS
T356A474K035AS picture photo
Mfg. Part Number
T356A474K035AS
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A474K035AS.pdf
Availability of T356A474K035AS
QUANTITY
T356A474K035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A474K035AS
Internal Part NumberEIS-T356A474K035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A474K035AS
Related LinksT356A47, T356A474K035AS Datasheet, KEMET Distributor
T356A474K035AS Details Description
Related parts for T356A474K035AS
CAP ALUM 1UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET SNGL 6A HS 8DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 28SOJ datasheet.pdf
RES 47.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
FIXED IND 18NH 400MA 450 MOHM datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 64MM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS INLINE SKT RA datasheet.pdf