KEMET T356A474K035AS
T356A474K035AS picture photo
Mfg. Part Number
T356A474K035AS
Brief Description
CAP TANT 0.47UF 35V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356A474K035AS.pdf
Availability of T356A474K035AS
QUANTITY
T356A474K035AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356A474K035AS
Internal Part NumberEIS-T356A474K035AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated35V
ESR (Equivalent Series Resistance)13 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.177" Dia (4.50mm)
Height - Seated (Max)0.339" (8.60mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeA
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356A474K035AS
Related LinksT356A47, T356A474K035AS Datasheet, KEMET Distributor
T356A474K035AS Details Description
Related parts for T356A474K035AS
JUMPER-H1500TR/A3049B/X 2" datasheet.pdf
IC CTRLR PWR SEQUENCE 4CH 24-QFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN PLUG 21POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
GASKET DRK GRY BS 400 ENCLOSURE datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120 OHM 1206 datasheet.pdf
FIBER CBL ASSY ZINC IP67 2M datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
CAP CER 24PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf