KEMET T356H226K025AS
T356H226K025AS picture photo
Mfg. Part Number
T356H226K025AS
Brief Description
CAP TANT 22UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356H226K025AS.pdf
Availability of T356H226K025AS
QUANTITY
T356H226K025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356H226K025AS
Internal Part NumberEIS-T356H226K025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.5 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)0.469" (11.90mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeH
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356H226K025AS
Related LinksT356H22, T356H226K025AS Datasheet, KEMET Distributor
T356H226K025AS Details Description
Related parts for T356H226K025AS
IC DRIVER LVDS DUAL HS DIF 8SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 23.7 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 1A CPH6 datasheet.pdf
RES 4.096K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
AC FILTER T/H COMMON SS28V-CH datasheet.pdf
RES SMD 28.7K OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf