KEMET T356J336K025AS
T356J336K025AS picture photo
Mfg. Part Number
T356J336K025AS
Brief Description
CAP TANT 33UF 25V 10% RADIAL
Datasheet Download
T356J336K025AS.pdf
Availability of T356J336K025AS
QUANTITY
T356J336K025AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T356J336K025AS
Internal Part NumberEIS-T356J336K025AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT356 - UltraDip II
PackagingBulk
Capacitance33µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1.2 Ohm
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.331" Dia (8.40mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Lead Spacing0.200" (5.08mm)
Manufacturer Size CodeJ
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T356J336K025AS
Related LinksT356J33, T356J336K025AS Datasheet, KEMET Distributor
T356J336K025AS Details Description
Related parts for T356J336K025AS
FIXED IND 56UH 145MA 5.7 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 825K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 4POS STR GOLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10MSOP datasheet.pdf
CONN IDC 2.54MM FEMALE SR 20P datasheet.pdf
INSULATION ANVIL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 1W DO213AB datasheet.pdf
DIN RA HEADER F datasheet.pdf
COUNTER 5 CHAR 24V PANEL MOUNT datasheet.pdf