Curtis Industries T37002-15-0
T37002-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37002-15-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37002-15-0.pdf
Availability of T37002-15-0
QUANTITY
T37002-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37002-15-0
Internal Part NumberEIS-T37002-15-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series37000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37002-15-0
Related LinksT3700, T37002-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37002-15-0 Details Description
Related parts for T37002-15-0
CAP CER 30PF 150V 0606 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 46.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf