Cornell Dubilier Electronics 160223K400C-F
160223K400C-F picture photo
Mfg. Part Number
160223K400C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.022UF 10% 400VDC RAD
Datasheet Download
160223K400C-F.pdf
Availability of 160223K400C-F
QUANTITY
160223K400C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160223K400C-F
Internal Part NumberEIS-160223K400C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.022µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC400V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160223K400C-F
Related Links160223, 160223K400C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160223K400C-F Details Description
Related parts for 160223K400C-F
SENS ACCLRMTR 5G ADHESV MT datasheet.pdf
BOIT PORTE-CLIP 2P datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE FOR OPERATOR TERM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
MINIFIT HCS DR VERT V-2 /DH 22CK datasheet.pdf
CONN RJ45 PLUG LOCK-IN DEVICE datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf