Curtis Industries T37010-15-0
T37010-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37010-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37010-15-0.pdf
Availability of T37010-15-0
QUANTITY
T37010-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37010-15-0
Internal Part NumberEIS-T37010-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37010-15-0
Related LinksT3701, T37010-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37010-15-0 Details Description
Related parts for T37010-15-0
RES SMD 2.2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 16DIP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW 1005 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
OSC MEMS 250.000MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf