Curtis Industries T37057-25-0
T37057-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37057-25-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37057-25-0.pdf
Availability of T37057-25-0
QUANTITY
T37057-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37057-25-0
Internal Part NumberEIS-T37057-25-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37057-25-0
Related LinksT3705, T37057-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37057-25-0 Details Description
Related parts for T37057-25-0
XFRMR SEMI-TORO 20VA THRU HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 1004 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
RES 11.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 11POS SKT datasheet.pdf
SUBMINI SW SPDT 48 VDC 0.1A datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 2VOUT 10W datasheet.pdf
FIXED IND 15NH 1.23A 100 MOHM datasheet.pdf
THERMISTOR 1K OHM 0402 datasheet.pdf
DK4 LD/32 24VAC RD datasheet.pdf