Curtis Industries T37070-18-0
T37070-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37070-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37070-18-0.pdf
Availability of T37070-18-0
QUANTITY
T37070-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37070-18-0
Internal Part NumberEIS-T37070-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37070-18-0
Related LinksT3707, T37070-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37070-18-0 Details Description
Related parts for T37070-18-0
CONN EDGECARD 64POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 6 POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
KEYPAD 12 BTN 3X4 SEALED datasheet.pdf
6" BLACK 30LB CABLE TIE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 287 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 18V datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 850VDC AXIA datasheet.pdf