Curtis Industries T37151-20-0
T37151-20-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37151-20-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37151-20-0.pdf
Availability of T37151-20-0
QUANTITY
T37151-20-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37151-20-0
Internal Part NumberEIS-T37151-20-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits20
Number of Wire Entries20
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37151-20-0
Related LinksT3715, T37151-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37151-20-0 Details Description
Related parts for T37151-20-0
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .156 EYELET datasheet.pdf
SENSOR 750PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
RES 475K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 228POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
DSUB 25 M NMB datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 50.8MM 5/PK datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 7.5V 300MW SOD523 datasheet.pdf