Curtis Industries T37170-14-0
T37170-14-0 picture photo
Mfg. Part Number
T37170-14-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T37170-14-0.pdf
Availability of T37170-14-0
QUANTITY
T37170-14-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T37170-14-0
Internal Part NumberEIS-T37170-14-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits14
Number of Wire Entries14
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type3 Wall (Tri)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T37170-14-0
Related LinksT3717, T37170-14-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T37170-14-0 Details Description
Related parts for T37170-14-0
HEADER OPEN SLOT 3LVL.600 32POS datasheet.pdf
RES SMD 127 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND 220PS .050" SLD datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.5A SYNC 10USMD datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS W/SKT INLINE datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 1KV 1.5A DO220 datasheet.pdf
14POS MINI FIT CONN ASSY datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf