| Internal Part Number | EIS-T38007-20-0 | |
| Standard Package | 25 | |
| Category | Connectors, Interconnects | |
| Family | Terminal Blocks - Barrier Blocks | |
| Series | 38000 | |
| Packaging | Bulk | |
| Terminal Block Type | Barrier Block | |
| Number of Circuits | 20 | |
| Number of Wire Entries | 20 | |
| Pitch | 0.375" (9.53mm) | |
| Number of Rows | 1 | |
| Current Rating | 20A | |
| Voltage Rating | 300V | |
| Wire Gauge | 12-22 AWG | |
| Top Termination | - | |
| Bottom Termination | Closed | |
| Barrier Type | 2 Wall (Dual) | |
| Features | Flange | |
| Color | - | |
| Terminal Screw Material | - | |
| Terminal Screw Finish | - | |
| Mounting Type | Chassis, Panel | |
| Operating Temperature | 105°C | |
| Material - Insulation | Polypropylene (PP) | |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 | |
| Weight | 0.001 KG | |
| Application | Email for details | |
| Alternative Part (Replacement) | T38007-20-0 | |
| Related Links | T3800, T38007-20-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor | |
 | 79107-0021 | Connector Receptacle 44 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole | datasheet.pdf | |