Curtis Industries T38033-11-0
T38033-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38033-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38033-11-0.pdf
Availability of T38033-11-0
QUANTITY
T38033-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38033-11-0
Internal Part NumberEIS-T38033-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38033-11-0
Related LinksT3803, T38033-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38033-11-0 Details Description
Related parts for T38033-11-0
IC REG LDO ADJ 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
VRS H5Q 5/8-18X1.1 450F datasheet.pdf
TAPE POLY FOAM 2" X 5YD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.028" NYLON 6.22MM datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 PVC 23.37MM datasheet.pdf