Curtis Industries T38100-26-0
T38100-26-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38100-26-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38100-26-0.pdf
Availability of T38100-26-0
QUANTITY
T38100-26-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38100-26-0
Internal Part NumberEIS-T38100-26-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits26
Number of Wire Entries26
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationClosed
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38100-26-0
Related LinksT3810, T38100-26-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38100-26-0 Details Description
Related parts for T38100-26-0
CAP ALUM 330UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPDT 10A SCREW datasheet.pdf
IGBT 1700V 30A 300W TO247AD datasheet.pdf
FUSE INDUST 16A 500V CLASS GG datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-9V OUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
DISCRETE THERMS-254 MM datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 1.225A 120 MOHM datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR NCP2815 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 50W TO204AD datasheet.pdf