Curtis Industries T38118-18-0
T38118-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38118-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38118-18-0.pdf
Availability of T38118-18-0
QUANTITY
T38118-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38118-18-0
Internal Part NumberEIS-T38118-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38118-18-0
Related LinksT3811, T38118-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38118-18-0 Details Description
Related parts for T38118-18-0
IC REG SWITCHD CAP 1.8V 8VSSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 150V 85A D2PAK datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10V 20% 2910 datasheet.pdf
SATA HOST REC. R/A SMT TYPE datasheet.pdf
CAP TANT 2.7UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE/MALE 9M 22 AWG datasheet.pdf
RES 2.7K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N CH 150V 5A TO-263AB datasheet.pdf
SWITCH SLIDE datasheet.pdf
PATCH CORD CAT7A GRAY 7M datasheet.pdf
CABLE ASSEMBLY HEADER WTB 20POS datasheet.pdf