Yageo RT1206BRE07150KL
RT1206BRE07150KL picture photo
Mfg. Part Number
RT1206BRE07150KL
Brief Description
RES SMD 150K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
RT1206BRE07150KL.pdf
Availability of RT1206BRE07150KL
QUANTITY
RT1206BRE07150KL Order Process
Ship out your order
Specifications of RT1206BRE07150KL
Internal Part NumberEIS-RT1206BRE07150KL
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)150k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RT1206BRE07150KL
Related LinksRT1206BR, RT1206BRE07150KL Datasheet, Yageo Distributor
RT1206BRE07150KL Details Description
Related parts for RT1206BRE07150KL
IC OPAMP BUFFER 2.5MHZ RRO 24QFN datasheet.pdf
RES SMD 110K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
IC DRIVER PRE FET 6 CHAN 28SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL W/PIN datasheet.pdf
BUZZER MAGN 2.3KHZ 11MM PC MT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 13M OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 1/4W 0604 WIDE datasheet.pdf