Curtis Industries T38138-06-0
T38138-06-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38138-06-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38138-06-0.pdf
Availability of T38138-06-0
QUANTITY
T38138-06-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38138-06-0
Internal Part NumberEIS-T38138-06-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits6
Number of Wire Entries6
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationQuick Connect (0.110")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38138-06-0
Related LinksT3813, T38138-06-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38138-06-0 Details Description
Related parts for T38138-06-0
MOSFET N-CH 80V 38A DPAK datasheet.pdf
EVAL KIT BLUETOOTH EXT KIT datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG YEL SHLD 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
LED BLUE DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
IC MMIC GAAS SW SPDT SOT26 datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 450VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 15UF 10V X6S 0805 datasheet.pdf
XLAMP CXA LED WHITE datasheet.pdf
KK RPC 156 HDR ASSY FL RA 03CKT datasheet.pdf
CAP FILM 1400VDC 0.13UF RADIAL datasheet.pdf