Curtis Industries T38150-25-0
T38150-25-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38150-25-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38150-25-0.pdf
Availability of T38150-25-0
QUANTITY
T38150-25-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38150-25-0
Internal Part NumberEIS-T38150-25-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits25
Number of Wire Entries25
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38150-25-0
Related LinksT3815, T38150-25-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38150-25-0 Details Description
Related parts for T38150-25-0
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 18DIP datasheet.pdf
CONN HEADER 36POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK SPDT 3A 90DEG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
IC SRAM 144MBIT 300MHZ 165FBGA datasheet.pdf
RES 15K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.4A 140 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO 669.3266MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
508 TB SP CL PARALLEL/T datasheet.pdf
SUPERSABRE RCPT HSG V0 5CKT datasheet.pdf
CAP 33 UF 20% 10 V datasheet.pdf