Curtis Industries T38152-18-0
T38152-18-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38152-18-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38152-18-0.pdf
Availability of T38152-18-0
QUANTITY
T38152-18-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38152-18-0
Internal Part NumberEIS-T38152-18-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits18
Number of Wire Entries18
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38152-18-0
Related LinksT3815, T38152-18-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38152-18-0 Details Description
Related parts for T38152-18-0
CONN RCPT 50POS .100" DBL PCB datasheet.pdf
TVS DIODE 210VWM 366.98VC AXIAL datasheet.pdf
RES 665K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 400MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
POE MODULE datasheet.pdf
LED XLAMP COOL WHITE 5000K 2SMD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 1A SMINI2 datasheet.pdf
CONN PLUG 18POS INLINE PIN RA datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB datasheet.pdf
CONN BARRIER STRIP 25CIRC .375 datasheet.pdf
150UF 450V 25X40MM 85C 15000H datasheet.pdf