Curtis Industries T38153-11-0
T38153-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38153-11-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38153-11-0.pdf
Availability of T38153-11-0
QUANTITY
T38153-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38153-11-0
Internal Part NumberEIS-T38153-11-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw MaterialSteel, Stainless
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38153-11-0
Related LinksT3815, T38153-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38153-11-0 Details Description
Related parts for T38153-11-0
SCR DBL HISCR 400V 95A ADD-A-PAK datasheet.pdf
RES 22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 27.0000MHz 10ppm 10pF 50 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
SWITCH PLUNGER SPDT 15A SCREW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
RES 18.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS PIN datasheet.pdf
2MM LATCH/EJECT HEADER 44 CONTAC datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS 3.81MM R/A OR datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
750 TB SOCKET RA datasheet.pdf
3MM SEALED LITEPIPE LENS ASSY datasheet.pdf