Curtis Industries T38157-26-0
T38157-26-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38157-26-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 26 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38157-26-0.pdf
Availability of T38157-26-0
QUANTITY
T38157-26-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38157-26-0
Internal Part NumberEIS-T38157-26-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits26
Number of Wire Entries26
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationQuick Connect (0.250")
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38157-26-0
Related LinksT3815, T38157-26-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38157-26-0 Details Description
Related parts for T38157-26-0
CAP TANT 3.3UF 35V 20% 1210 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 48V datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS CBL MNT W/SKTS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 24POS 3.81MM datasheet.pdf
TFLEX HR4200,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 750 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.7 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MOD LASER CML 100GHZ 200KM datasheet.pdf