Curtis Industries T38171-12-0
T38171-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38171-12-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38171-12-0.pdf
Availability of T38171-12-0
QUANTITY
T38171-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38171-12-0
Internal Part NumberEIS-T38171-12-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews with Captive Plate
Bottom TerminationPC Pin
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole, Right Angle
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38171-12-0
Related LinksT3817, T38171-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38171-12-0 Details Description
Related parts for T38171-12-0
IC ADC 16BIT 1.25MSPS 48-TQFP datasheet.pdf
SENSOR TEMPERATURE SMBUS MICRO8 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 80A TO-264AA datasheet.pdf
OSC MEMS 12.352MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 5POS PIN datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM datasheet.pdf
CONN HDR DUAL 0.100" SMT datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 1.2A 120 MOHM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 17.4K OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf