Curtis Industries T38212-19-0
T38212-19-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38212-19-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 19 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38212-19-0.pdf
Availability of T38212-19-0
QUANTITY
T38212-19-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38212-19-0
Internal Part NumberEIS-T38212-19-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits19
Number of Wire Entries19
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationPC Pin, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38212-19-0
Related LinksT3821, T38212-19-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38212-19-0 Details Description
Related parts for T38212-19-0
CONN PC PIN CIRC 0.053DIA GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.143 OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
OSC MEMS 68.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS FLNG PIN GRN datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 100V RADIAL datasheet.pdf