Curtis Industries T38230-11-0
T38230-11-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38230-11-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38230-11-0.pdf
Availability of T38230-11-0
QUANTITY
T38230-11-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38230-11-0
Internal Part NumberEIS-T38230-11-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits11
Number of Wire Entries11
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationQuick Connect (0.110"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38230-11-0
Related LinksT3823, T38230-11-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38230-11-0 Details Description
Related parts for T38230-11-0
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 2A TO220-4 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 1300VAC datasheet.pdf
SEAL SWITCH ACCESSORY datasheet.pdf
DSUB LOCKING DEVICES FOR HOODS datasheet.pdf
M3 SCREW TERMINAL (BLACK) datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC LOAD SWITCH CURR LIMIT 10WSON datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS PIN datasheet.pdf