Curtis Industries T38265-12-0
T38265-12-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38265-12-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38265-12-0.pdf
Availability of T38265-12-0
QUANTITY
T38265-12-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38265-12-0
Internal Part NumberEIS-T38265-12-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits12
Number of Wire Entries12
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38265-12-0
Related LinksT3826, T38265-12-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38265-12-0 Details Description
Related parts for T38265-12-0
CAP PUSHBUTTON RECTANGULAR RED datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
TRANS NPN 45V 0.1A SOT23 datasheet.pdf
4X6 MTE RCPT SR LATCH .100CL datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 48.7K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 16.2V 200A 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .380" datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
FUSE 1500VDC 8 AMP INLINE MIDG datasheet.pdf
CAP FILM 0.012UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf