Curtis Industries T38317-16-0
T38317-16-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38317-16-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38317-16-0.pdf
Availability of T38317-16-0
QUANTITY
T38317-16-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38317-16-0
Internal Part NumberEIS-T38317-16-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits16
Number of Wire Entries16
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top Termination-
Bottom TerminationPC Pin, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
Features-
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel; Through Hole
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38317-16-0
Related LinksT3831, T38317-16-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38317-16-0 Details Description
Related parts for T38317-16-0
IDC CABLE - CCE10S/AE10M/X datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 6.3V 10% 2824 datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X10.5MM 5VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPDT 16A 12V datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" YEL JACKP datasheet.pdf