Curtis Industries T38420-04-0
T38420-04-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38420-04-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38420-04-0.pdf
Availability of T38420-04-0
QUANTITY
T38420-04-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38420-04-0
Internal Part NumberEIS-T38420-04-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits4
Number of Wire Entries4
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationSolder Turret, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialSteel
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38420-04-0
Related LinksT3842, T38420-04-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38420-04-0 Details Description
Related parts for T38420-04-0
LED RED CLEAR 0603 SMD datasheet.pdf
IC PWR SWITCH 42V 4.6A TO252 datasheet.pdf
RES SMD 2.74KOHM 0.02% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V SMD datasheet.pdf
IC RFID FRONT END 13.56MHZ 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 52.3K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf