Curtis Industries T38445-15-0
T38445-15-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38445-15-0
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38445-15-0.pdf
Availability of T38445-15-0
QUANTITY
T38445-15-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38445-15-0
Internal Part NumberEIS-T38445-15-0
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits15
Number of Wire Entries15
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews (Not Included)
Bottom TerminationQuick Connect (0.187"), Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw Material-
Terminal Screw Finish-
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38445-15-0
Related LinksT3844, T38445-15-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38445-15-0 Details Description
Related parts for T38445-15-0
IDC CABLE - CKR26G/AE26M/CKR26G datasheet.pdf
CONV DC/DC 30W 1.5VOUT 11A SMT datasheet.pdf
IC DUAL 4-IN MUX 3-ST 16SSOP datasheet.pdf
IC BOOST CONV DUAL-OUT 16-TSSOP datasheet.pdf
XFRMR SEMI-TORO 2VA THRU HOLE datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 1.8V SC70-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 3.57K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER 15A 240V 21FT CABLE datasheet.pdf
HOLDING FIXTURE datasheet.pdf
DIODE ZENER 17.88V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf