Littelfuse AK3-380C-12
AK3-380C-12 picture photo
Mfg. Part Number
AK3-380C-12
Brief Description
TVS DIODE 380VWM 520VC AXIAL
Datasheet Download
AK3-380C-12.pdf
Availability of AK3-380C-12
QUANTITY
AK3-380C-12 Order Process
Ship out your order
Specifications of AK3-380C-12
Internal Part NumberEIS-AK3-380C-12
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package12
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAK3
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)380V
Voltage - Breakdown (Min)401V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp520V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)3000A (3kA) (8/20µs)
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency2nF @ 10kHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Right Angle Bend (24.15mm Center)
Supplier Device PackageAxial
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AK3-380C-12
Related LinksAK3-3, AK3-380C-12 Datasheet, Littelfuse Distributor
AK3-380C-12 Details Description
Related parts for AK3-380C-12
RES SMD 560 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf