Curtis Industries T38462-24-0
T38462-24-0 picture photo
Mfg. Part Number
T38462-24-0
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Barrier Blocks
Brief Description
Connector Barrier Block Strip 24 Circuit 0.375" (9.53mm)
Datasheet Download
T38462-24-0.pdf
Availability of T38462-24-0
QUANTITY
T38462-24-0 Order Process
Ship out your order
Specifications of T38462-24-0
Internal Part NumberEIS-T38462-24-0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Barrier Blocks
Series38000
PackagingBulk
Terminal Block TypeBarrier Block
Number of Circuits24
Number of Wire Entries24
Pitch0.375" (9.53mm)
Number of Rows1
Current Rating20A
Voltage Rating300V
Wire Gauge12-22 AWG
Top TerminationScrews
Bottom TerminationWire Wrap, Insulated
Barrier Type2 Wall (Dual)
FeaturesFlange
Color-
Terminal Screw MaterialBrass
Terminal Screw FinishNickel
Mounting TypeChassis, Panel
Operating Temperature105°C
Material - InsulationPolypropylene (PP)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T38462-24-0
Related LinksT3846, T38462-24-0 Datasheet, Curtis Industries Distributor
T38462-24-0 Details Description
Related parts for T38462-24-0
DIODE SCHOTTKY 35V 20A D2PAK datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 56SSOP datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8BIT HS 16SOIC datasheet.pdf
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 39PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 7S MED datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 9PIN SLD CUP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf