KEMET T409H156K025BC4251
T409H156K025BC4251 picture photo
Mfg. Part Number
T409H156K025BC4251
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 15UF 10% 25V 2915
Datasheet Download
T409H156K025BC4251.pdf
Availability of T409H156K025BC4251
QUANTITY
T409H156K025BC4251 Order Process
Ship out your order
Specifications of T409H156K025BC4251
Internal Part NumberEIS-T409H156K025BC4251
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Military Product Overview
Featured ProductCWR MIL-PRF-55365 Tantalum Surface Mount Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55365/4, CWR09
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)1 Ohm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2915 (7338 Metric)
Size / Dimension0.285" L x 0.150" W (7.24mm x 3.81mm)
Height - Seated (Max)0.125" (3.17mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
FeaturesMilitary
Failure RateB (0.1%)
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T409H156K025BC4251
Related LinksT409H156K, T409H156K025BC4251 Datasheet, KEMET Distributor
T409H156K025BC4251 Details Description
Related parts for T409H156K025BC4251
CONN HEADER 20POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 80MA MICRO8 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC HOT-SWAP CTRLR DUAL 8-SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 1411 datasheet.pdf
7W 2X 5V DC INPUT 16.8-75V datasheet.pdf
CORD 4 POS MALE, RA 6M 22 AWG datasheet.pdf
FIXED IND 3.6NH 700MA 63 MOHM datasheet.pdf
CONN FPC TOP 13POS 1.00MM R/A datasheet.pdf