Vishay Semiconductor/Diodes Division T40HFL10S02
T40HFL10S02 picture photo
Mfg. Part Number
T40HFL10S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 40A D-55
Datasheet Download
T40HFL10S02.pdf
Availability of T40HFL10S02
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T40HFL10S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of T40HFL10S02
Internal Part NumberEIS-T40HFL10S02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T40HFL10S02
Related LinksT40HF, T40HFL10S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
T40HFL10S02 Details Description
Related parts for T40HFL10S02
IC MCU 16BIT 256KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
LED YELLOW CLEAR 2SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MICRO 51POS PIN 30" datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 9POS 3.5MM datasheet.pdf
POT 2K OHM 1W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100" datasheet.pdf