Vishay Semiconductor/Diodes Division T40HFL10S02
T40HFL10S02 picture photo
Mfg. Part Number
T40HFL10S02
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 100V 40A D-55
Datasheet Download
T40HFL10S02.pdf
Availability of T40HFL10S02
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T40HFL10S02 Order Process
Ship out your order
Specifications of T40HFL10S02
Internal Part NumberEIS-T40HFL10S02
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeStandard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)100V
Current - Average Rectified (Io)40A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If-
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)200ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100µA @ 100V
Capacitance @ Vr, F-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-55 T-Module
Supplier Device PackageD-55
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T40HFL10S02
Related LinksT40HF, T40HFL10S02 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
T40HFL10S02 Details Description
Related parts for T40HFL10S02
IC REG BOOST ADJ 0.6A TSOT23 datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES 2K OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 20A 240VAC 32VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 200W datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 2POS SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
1 POS SR MINI UNIV datasheet.pdf
CAP CER 10UF 10V X5R 1206 datasheet.pdf