FFF T411045200J0G
T411045200J0G picture photo
Mfg. Part Number
T411045200J0G
Manufacturer
Product Category
Terminal Blocks - Wire to Board
Brief Description
500 TB WIR PRO THOUGH/T
Datasheet Download
T411045200J0G.pdf
Availability of T411045200J0G
QUANTITY
T411045200J0G Order Process
Ship out your order
Specifications of T411045200J0G
Internal Part NumberEIS-T411045200J0G
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,145
Category Connectors, Interconnects
FamilyTerminal Blocks - Wire to Board
SeriesT4
PackagingBulk
Number of Levels1
Positions Per Level11
Pitch0.197" (5.00mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10A
Voltage300V
Wire Gauge12-20 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Leaf Spring, Wire Guard
Features-
ColorGreen
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Housing MaterialThermoplastic
Contact Material - Plating-
Clamp Material - PlatingSteel, Stainless
Screw Material - PlatingSteel - Zinc Plated
Torque - Screw0.4 Nm (3.5 Lb-In)
Screw ThreadM3
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T411045200J0G
Related LinksT41104, T411045200J0G Datasheet, FFF Distributor
T411045200J0G Details Description
Related parts for T411045200J0G
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DIODE MODULE 19.2KV 1.7A datasheet.pdf
IC REG LDO 5V 0.15A 8SO datasheet.pdf
IC REG CTRLR SGL POS ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.3A SOT23-5 datasheet.pdf
RES 68.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1000UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC CTRLR LPC I/O 128TQFP datasheet.pdf
CONN HDR 8POS 2.54MM T/H datasheet.pdf