KEMET T490B337M006ATE800
T490B337M006ATE800 picture photo
Mfg. Part Number
T490B337M006ATE800
Brief Description
CAP TAN 330UF 20% 6V 3528-21
Datasheet Download
T490B337M006ATE800.pdf
Availability of T490B337M006ATE800
QUANTITY
T490B337M006ATE800 Order Process
Ship out your order
Specifications of T490B337M006ATE800
Internal Part NumberEIS-T490B337M006ATE800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT490
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)800 mOhm @ 100kHz
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 40°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeB
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T490B337M006ATE800
Related LinksT490B337M, T490B337M006ATE800 Datasheet, KEMET Distributor
T490B337M006ATE800 Details Description
Related parts for T490B337M006ATE800
Crystal 11.0592MHz 30ppm Series 30 Ohm -10°C - 70°C Through Hole HC49/U datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 47K OHM 2512 datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 05POS STR datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 14GB datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP TANT 120UF 8V 10% AXIAL datasheet.pdf