KEMET T491A335M010ZT
T491A335M010ZT picture photo
Mfg. Part Number
T491A335M010ZT
Manufacturer
Product Category
Tantalum Capacitors
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 10V 20% 1206
Datasheet Download
T491A335M010ZT.pdf
Availability of T491A335M010ZT
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A335M010ZT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A335M010ZT
Internal Part NumberEIS-T491A335M010ZT
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyTantalum Capacitors
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)5.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeA
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A335M010ZT
Related LinksT491A33, T491A335M010ZT Datasheet, KEMET Distributor
T491A335M010ZT Details Description
Related parts for T491A335M010ZT
RES SMD 39K OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 47 OHM 2W 10% AXIAL datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR14S/AE14M/CDR14S datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SRAM 3MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 150E 15.5KV SEA datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A ZERO PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 34 I/O 44PLCC datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W datasheet.pdf
IC REG LDO 2.6V 0.3A 4SSON datasheet.pdf
CAP POLY 390UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 61POS SKT datasheet.pdf