KEMET T491A475K016AS
T491A475K016AS picture photo
Mfg. Part Number
T491A475K016AS
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 16V 10% 1206
Datasheet Download
T491A475K016AS.pdf
Availability of T491A475K016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491A475K016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A475K016AS
Internal Part NumberEIS-T491A475K016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A475K016AS
Related LinksT491A47, T491A475K016AS Datasheet, KEMET Distributor
T491A475K016AS Details Description
Related parts for T491A475K016AS
RES 33.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC COMP SGL RAIL TO RAIL SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 9POS R/A 5MM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 NYLON 36MM datasheet.pdf
RES SMD 680K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf
DIODE ZENER 82V 1W DO204AL datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.08A 320 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf