KEMET T491A684K020AT
T491A684K020AT picture photo
Mfg. Part Number
T491A684K020AT
Brief Description
CAP TANT 0.68UF 20V 10% 1206
Datasheet Download
T491A684K020AT.pdf
Availability of T491A684K020AT
QUANTITY
T491A684K020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491A684K020AT
Internal Part NumberEIS-T491A684K020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.68µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)12 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)0.071" (1.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491A684K020AT
Related LinksT491A68, T491A684K020AT Datasheet, KEMET Distributor
T491A684K020AT Details Description
Related parts for T491A684K020AT
CAP CER 0.047UF 50V Z5U RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 1K OHM 0302 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SPI/SRL SOT23-8 datasheet.pdf
IC RESET CIRCUIT 2.50V SOT143-4 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
BLZ 7.62HP/06/180 SN OR BX datasheet.pdf
LED 80CRI 36-LEDS 6450LM IP65 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 33PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf