KEMET T491B226M016AS
T491B226M016AS picture photo
Mfg. Part Number
T491B226M016AS
Brief Description
CAP TANT 22UF 16V 20% 1411
Datasheet Download
T491B226M016AS.pdf
Availability of T491B226M016AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B226M016AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B226M016AS
Internal Part NumberEIS-T491B226M016AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B226M016AS
Related LinksT491B22, T491B226M016AS Datasheet, KEMET Distributor
T491B226M016AS Details Description
Related parts for T491B226M016AS
CONN EDGECARD 12POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 6 PWR 32SGL 1.57MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 4SKT STR PCB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR TDA7491LP datasheet.pdf
IC MCU ARM 64KB FLASH 32QFN datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 280V 112A datasheet.pdf