KEMET T491B475M010AT
T491B475M010AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B475M010AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 10V 20% 1411
Datasheet Download
T491B475M010AT.pdf
Availability of T491B475M010AT
QUANTITY
T491B475M010AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B475M010AT
Internal Part NumberEIS-T491B475M010AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Derating Guidelines for Surface Mount Tantalum Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
ESR (Equivalent Series Resistance)3.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B475M010AT
Related LinksT491B47, T491B475M010AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B475M010AT Details Description
Related parts for T491B475M010AT
REG 1.2V 20A 3.3VIN HORZ datasheet.pdf
RES SMD 7.32M OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
50-POS INTRA-CONNECTOR datasheet.pdf
OSC XO 45.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 20NS 68PLCC datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
RES SMD 1.72KOHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
IC DATASELCT/MUX 2-1 QUAD 16SOIC datasheet.pdf
CHASSIS ALUM NATURAL 6"L X 14"W datasheet.pdf
DIODE ZENER 19V 500MW DO213AB datasheet.pdf