KEMET T491B476M006AT
T491B476M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491B476M006AT
Brief Description
CAP TANT 47UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T491B476M006AT.pdf
Availability of T491B476M006AT
QUANTITY
T491B476M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B476M006AT
Internal Part NumberEIS-T491B476M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)2 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B476M006AT
Related LinksT491B47, T491B476M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491B476M006AT Details Description
Related parts for T491B476M006AT
FIXED IND 330UH 420MA 1.59 OHM datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 896B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 3-8 LINE DECODER/DEMUX 16SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO/GRAPHICS DIG 100HTQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SR-SMD 4.50/05/90LF 1.5AU BK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 8pF 200 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf