KEMET T491B686M006AS
T491B686M006AS picture photo
Mfg. Part Number
T491B686M006AS
Brief Description
CAP TANT 68UF 6.3V 20% 1411
Datasheet Download
T491B686M006AS.pdf
Availability of T491B686M006AS
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
T491B686M006AS Order Process
Ship out your order
Specifications of T491B686M006AS
Internal Part NumberEIS-T491B686M006AS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance68µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case1411 (3528 Metric)
Size / Dimension0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max)0.083" (2.10mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491B686M006AS
Related LinksT491B68, T491B686M006AS Datasheet, KEMET Distributor
T491B686M006AS Details Description
Related parts for T491B686M006AS
RES 360K OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120PS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN RECEPT 2MM 20POS 24-28AWG datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 24KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC AMP NOISE SUPPRESSION 25-MSMD datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 10A 125V datasheet.pdf
Connector Receptacle 58 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 3.9M OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf