KEMET T491C107M006AT
T491C107M006AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C107M006AT
Brief Description
CAP TANT 100UF 6.3V 20% 2413
Datasheet Download
T491C107M006AT.pdf
Availability of T491C107M006AT
QUANTITY
T491C107M006AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C107M006AT
Internal Part NumberEIS-T491C107M006AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
ESR (Equivalent Series Resistance)900 mOhm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C107M006AT
Related LinksT491C10, T491C107M006AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C107M006AT Details Description
Related parts for T491C107M006AT
CONN HEADER .100" 42POS DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W datasheet.pdf
RES 174 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.5 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
STANDARD, PNP, 240X153 FOV datasheet.pdf
PMI EDGE LIGHT CONVEX RED TRANSL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 96W datasheet.pdf