KEMET T491C335M025AT
T491C335M025AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C335M025AT
Brief Description
CAP TANT 3.3UF 25V 20% 2413
Datasheet Download
T491C335M025AT.pdf
Availability of T491C335M025AT
QUANTITY
T491C335M025AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C335M025AT
Internal Part NumberEIS-T491C335M025AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
SeriesT491
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.5 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C335M025AT
Related LinksT491C33, T491C335M025AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C335M025AT Details Description
Related parts for T491C335M025AT
CONN HEADER 60POS R/A GOLD T/ datasheet.pdf
IC COUNTER 21-STAGE 16SO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 20ppm 18pF 40 Ohm 0°C - 50°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 20-TSSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
IC ECONOSILLATOR 3.3V SS 8-USOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 3W DO216AA datasheet.pdf
HD RA TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf