KEMET T491C475K025AH
T491C475K025AH picture photo
Mfg. Part Number
T491C475K025AH
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 25V 10% 2413
Datasheet Download
T491C475K025AH.pdf
Availability of T491C475K025AH
QUANTITY
T491C475K025AH Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475K025AH
Internal Part NumberEIS-T491C475K025AH
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475K025AH
Related LinksT491C47, T491C475K025AH Datasheet, KEMET Distributor
T491C475K025AH Details Description
Related parts for T491C475K025AH
RES SMD 390 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TX FIBER OPTIC SQARE W/SHUTTER datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT DEV 4.3" LCD TOUCH PANEL datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 6A TO252 datasheet.pdf
ANTENNA GSM/GPS COMBO PUK ADH MT datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf