KEMET T491C475M020AT
T491C475M020AT picture photo
Mfg. Part Number
T491C475M020AT
Brief Description
CAP TANT 4.7UF 20V 20% 2413
Datasheet Download
T491C475M020AT.pdf
Availability of T491C475M020AT
QUANTITY
T491C475M020AT Order Process
Ship out your order
Specifications of T491C475M020AT
Internal Part NumberEIS-T491C475M020AT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
Standard Package500
SeriesT491
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)2.4 Ohm
TypeMolded
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2413 (6032 Metric)
Size / Dimension0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max)0.110" (2.80mm)
FeaturesGeneral Purpose
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)T491C475M020AT
Related LinksT491C47, T491C475M020AT Datasheet, KEMET Distributor
T491C475M020AT Details Description
Related parts for T491C475M020AT
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0504 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
RES SMD 51.1KOHM 0.01% 0.4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 271MA 950 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
RES 115 OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
COLLET FGG.2B. - 6.2MM DIA datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T766 datasheet.pdf
L-TEK F 26POS SIL CBL CONN datasheet.pdf